Skip to main content Skip to footer

Athletics News

BUY TICKETS

Academic All-Big Ten Honors Announced for the 2016 Spring Season

June 1, 2016

EAST LANSING, Mich. - The Big Ten Conference announced the Academic All-Big Ten honorees for the 2016 spring sports season on Wednesday, June 1. In all, 96 Michigan State student-athletes were honored over the Spartans' nine spring sports.

Complete List of the 2016 Spring Academic All-Big Ten Selections

To be eligible for Academic All-Big Ten consideration, student-athletes must earn a varsity letter, be in at least their second academic year at a Big Ten institution and carry a GPA of 3.0 or higher. Baseball's Dan Chmielewski, women's tennis' Lexi Baylis, women's rowing's Joanna Beaton, softball's Kristina Zalewski and Ryan Haag of the men's track and field team were five of the 23 Big Ten student-athletes honored with a perfect 4.0 GPA.

Baseball
Keegan Baar, So., Business
Walter Borkovich, Jr., Communication
Josh Buchalski, Sr., Electrical Engineering
Dan Chmielewski, So., Psychology
Dan Durkin, Jr., Food Industry Management
Andrew Gonzalez, So., Communication
Brandon Hughes, So., Kinesiology
Robbie Jones, So., Pre-Dental
Zack McGuire, So., Packaging
P.J. Nowak, Sr., Economics
Chad Roskelly, Jr., Kinesiology
Will Salter, So., Business
Alex Troop, So., Business
Nathan Witt, So., Political Science Pre-Law
Kory Young, So., Finance
Lucas Zilli, So., Animal Science

Men's Golf
Sean Friel, Jr., Finance
Charlie Green, Jr., Accounting
Gates Muller, Jr., Advertising
Charlie Netzel, Jr., Management
Michael Sharp, So., Actuarial Science
Sam Weatherhead, Jr., Hospitality Business

Men's Tennis
Michael Dube, So., Human Biology
Alexander Kim, So., Finance
Jasper Koenen, So., Hospitality Business
William Shisler, So., Business

Men's Track and Field
Ryan Beyea, Sr., Physiology
Chris Collier, Sr., International Studies
Noah Gary, So., Japanese
Vinny Gjokaj, Sr., Electrical Engineering
Ryan Haag, Sr., Public Health
Sherod Hardt, Jr., Kinesiology
Max Knoblock, Jr., Mechanical Engineering
Riley Norman, Jr., Psychology
Andrew O'Connor, So., Communication
Caleb Rhynard, Sr., Kinesiology
Clark Ruiz, Sr., Media And Information
Michael Schauer, So., Human Biology
Andrew Wissler, Sr., Biosystems Engineering

Softball
Lindsey Besson, Jr., Communication
Lea Foerster, So., Kinesiology
Sarah Gutknecht, Jr., Kinesiology
Valerie Kaff, Jr., Advertising
McKenzie Long, So., Criminal Justice
Destinee Luna, Sr., Packaging
Shanin Thomas, Sr., Journalism
Kristina Zalewski, Jr., Nutritional Sciences

Women's Golf
Sarah Burnham, So., Hospitality Business
Alison Knowles, Sr., Kinesiology
Jacqueline Setas, So., Undeclared
Katie Sharp, Jr., Media And Information
Gabby Yurik, Sr., Supply Chain Management

Women's Rowing
Monica Hessler, Jr., Biomedical Lab Science
Sierra Bailey, Jr., Chemical Engineering
Sierra Bailey, Jr., Chemical Engineering
Joanna Beaton, Gr., Kinesiology
Courtney Boomer, Jr., Nursing
Lori Comer, Sr., Applied Engineering
Asabe Danpollo, Sr., Accounting
Michelle DeVreindt, Jr., Kinesiology
Corinne DeVries, Sr., Kinesiology
Brook Edgar, Jr., Astrophysics
Meredith Flood, So., Journalism
Lauren Flowers, Jr., Fisheries & Wildlife
Taylor Hentgen, Jr., Child Development
Brianna Higgins, Jr., Kinesiology
Kasidy Higgins, So., Social Relations & Policy
Lindsey Klei, So., Kinesiology
Megan Lindsey, So., Kinesiology
Nicole Marek, So., Music Education
Jessica Marone, Sr., Accounting
Miranda McClellan, Jr., Media & Information
Kathleen Noblet, Jr., Mechanical Engineering
Maya Regalado, So., Animal Science
Jessica Richards, So., Kinesiology
Abigail Rogalke, Jr., Advertising
Lillian Thompson, Jr., Interdisciplinary Studies In Social Science
Rebecca Uebele, So., Packaging

Women's Tennis
Allie Baer, So., Kinesiology
Lexi Baylis, Jr., Mechanical Engineering
Aslina Chua, So., Physiology
Erin Faulkner, Jr., Human Biology
Emily Meyers, Sr., Supply Chain Management
Athena Trouillot, Jr., Psychology

Women's Track and Field
Kennedy Beazley, So., Special Ed-Learning Disabilities
Lauren Chorny, Sr., Neuroscience
Katelyn Daniels, So., Human Biology
Adeline Grier-Welch, Sr., Dietetics
Shelby Jackson, Sr., Nutritional Sciences
Morgan Johnson, So., Kinesiology
Katie Landwehr, Sr., Mechanical Engineering
Sarah Rustmann, So., Kinesiology
Hannah Sailar, Sr., Environmental Engineering
Rachele Schulist, Sr., Kinesiology
Alexis Wiersma, Jr., Marketing
Aubrey Wilberding, Jr., Advertising

Partners & Sponsors