Academic All-Americans

All-American
Dean Altobelli
Football
1985, 1986
All-American
Stephanie Anisko
Swimming
2003
All-American
Rich Baes
Football
1974
All-American
Walt Barteles
Ice Hockey
1991
All-American
Matt Beard
Football
1996
All-American
Kelly Belanger
Basketball
1984, 1985

All-American
Don Bierowicz
Football
1965
All-American
Blanche Martin
Football
1957
All-American
Allen Brenner
Football
1968
All-American
Michael Brown
Swimming
1983, 1984
All-American
Becca Buchholtz
Track & Field
2012
All-American
Max Bullough
Football
2013

All-American
Shane Bullough
Football
1985, 1986
All-American
Kate Burdick
Crew
2007, 2008
All-American
Carrie Carpenter
Softball
1999
All-American
Michelle Carson
Track/Cross Country
2003, 2004, 2005
All-American
Dana Cooke
Volleyball
1995, 1996
All-American
Alan Davis
Football
1979

All-American
Doug DeMartin
Soccer
2008
All-American
Don Dohoney
Football
1953
All-American
David Duda
Football
1976
All-American
Brandon Eckerle
Baseball
2010, 2011
All-American
Nathan Egger
Track/Cross Country
2005, 2006
All-American
Julie Farrell-Ovenhouse
Swimming
1991

All-American
Craig Fedore
Football
1977
All-American
Dale Frietch
Baseball
1973
All-American
Natalie Furrow
Softball
2004
All-American
Pat Gallinagh
Football
1966
All-American
Michael Gilmore
Hockey
1992
All-American
Tyler Harlton
Hockey
1998

All-American
Laura Heyboer
Women's Soccer
2012
All-American
Chris Hill
Basketball
2003, 2004, 2005
All-American
Stuart Hirschman
Baseball
1992, 1993
All-American
Margaret Hollis
Softball
1998, 1999
All-American
Angela Howard
Gymnastics
1994
All-American
Larry Ike
Baseball
1971

All-American
Mary-Kay Itnyre
Basketball
1980
All-American
Don Japinga
Football
1965
All-American
Steve Johnson
Baseball
1992, 1993
All-American
Ryan Keener
Soccer
2014
All-American
Kristen Kelsay
Volleyball
2013
All-American
Greg Kelser
Basketball
1979

All-American
Andy Krause
Baseball
1984
All-American
Jamie Krzyminski
Track/Cross Country
2004
All-American
Jeff Lerg
Hockey
2008, 2009
All-American
Sandy Lewis
Softball
2003
All-American
Deborah Lobato
Softball
1994
All-American
Steve Money
Baseball
1994

All-American
Deanne Moore
Softball
1984
All-American
Chris Morris
Football
2005
All-American
Drew Neitzel
Basketball
2008
All-American
Carl "Buck" Nystrom
Football
1955
All-American
Shelia Ovenhouse
Softball
1986, 1988
All-American
Richard Pawlak
Football
1973
All-American
Mike Pisani
Baseball
2000
All-American
Julie Polakowski
Basketball
1986
All-American
Caroline Powers
Women's Golf
2013
All-American
Patti Raduenz
Softball
1995, 1996
All-American
Jenilee Rathje
Volleyball
2012
All-American
Caleb Rhynard
Track and Field
2014

All-American
Tyler Robinson
Soccer
2002
All-American
Steve Rymal
Basketball
1968
All-American
Mike Sadler
Football
2011, 2012, 2013, 2014
All-American
Rich Saul
Football
1969
All-American
Ronald Saul
Football
1969
All-American
Steven Schell
Track & Field
1999

All-American
James Sciarini
Football
1977
All-American
Eileen Shea
Basketball
1991
All-American
Margaret Schick
Softball
2003
All-American
Liz Shimek
Basketball
2004, 2006
All-American
John Shinsky
Football
1973
All-American
Ralph Simpson
Football
1969

All-American
Dave Smith
Cross Country/Track
1993
All-American
Tom Standel
Football
1975
All-American
Drew Stanton
Football
2005
All-American
Matt Steigenga
Basketball
1990
All-American
Val Sterk
Volleyball
1996
All-American
Josh Thornhill
Football
2000, 2001
All-American
Steve Wasylk
Football
1992, 1993
All-American
Chris Willertz
Football
1989
All-American
John Wilson
Football
1952
All-American
David Zoltowski
Swimming
2015

Year Sport Name Team Position
1952 Football John Wilson, HOF 1989 1 DB
1953 Football Don Dohoney --- E
1955 Football Buck Nystrom --- G
1957 Football Blanche Martin --- HB
1965 Football Don Bierowicz --- DT

Football Don Japinga --- DB
1966 Football Pat Gallinagh 1 DT
1968 Football Al Brenner --- S

Men's Basketball Steve Rymal 3
1969 Football Rich Saul --- DE

Football Ron Saul --- OG
1970 Men's Basketball Ralph Simpson --- ---
1971 Baseball Larry Ike 2 P
1972 Baseball Jerry Sackman 1 OF
1973 Baseball Dale Frietch 1 C

Football Rich Pawlak 2 OT

Football John Shinsky 1 DT
1974 Football Rich Baes 2 RB
1975 Football Tom Standal 2 LB
1976 Football Dave Duda 2 DB
1977 Football Craig Fedore 2 LB

Football Jim Sciarinii 2 OG
1979 Football Alan Davis 1 DB

Men's Basketball Greg Kelser 1 F
1980 Women's Basketball Mary Kay Intyre 3 ---

Women's Basketball Deborah Traxinger 3 ---
1981 Women's Basketball Deborah Traxinger 2 G
1982 Women's Basketball Deborah Traxinger 1 G
1983 Men's At-Large Michael Brown 1 Swimming
1984 Baseball Andy Krause 3 OF

Men's At-Large Michael Brown 1 Swimming

Softball Deanne Moore 1 1B

Women's Basketball Kelly Belanger HM G
1985 Football Dean Altobelli 1 DB

Football Shane Bullough 2 LB

Women's Basketball Kelly Belanger 1 G
1986 Football Dean Altobelli 1 DB

Football Shane Bullough 1 LB

Softball Sheila Ovenhouse 2 OF

Women's Basketball Julie Polakowski 2 G
1988 Softball Sheila Ovenhouse 3 OF
1989 Football Chris Willertz 2 DL

Softball Sheila Ovenhouse 3 OF
1990 Men's At-Large Walter Bartels 3 Ice Hockey

Men's Basketball Matt Steigenga 3 FC
1991 Men's At-Large Walter Bartels 1 Ice Hockey

Women's At-Large Julie Farrell-Ovenhouse 2 Swimming

Women's Basketball Eileen Shea 3 BC
1992 Baseball Stuart Hirschman 1 P

Baseball Steve Johnson 1 OF

Football Steve Wasylk 1 DB

Men's At-Large Mike Gilmore 1 Ice Hockey
1993 Baseball Stuart Hirschman 2 P

Baseball Steve Johnson 2 OF

Football Steve Wasylk 1 DB

Men's At-Large Dave Smith 3 CC/Track
1994 Baseball Steve Money 1 OF

Softball Deborah Lobato 2 IF

Women's At Large Angela Howard 2 Gymnastics
1995 Softball Patti Raduenz 2 IF

Women's Volleyball Dana Cooke 3 MH
1996 Football Matt Beard 2 OL

Softball Patti Raduenz 1 IF

Women's Volleyball Dana Cooke 1 MB

Women's Volleyball Val Sterk 3 MB
1998 Men's At-Large Tyler Harlton 1 Ice Hockey

Softball Margaret Hollis 2
1999 Men's At Large Steve Schell 2 Track & Field

Softball Carrie Carpenter 1 OF

Softball Margaret Hollis 1 DH
2000 Baseball Mike Pisani 1 OF

Football Josh Thornhill 2 LB
2001 Football Josh Thornhill 2 LB
2002 Men's Soccer Tyler Robinson 2 GK
2003 Men's Basketball Chris Hill 3 G

Softball Sandy Lewis 1 OF

Softball Margaret Schick 3 IF

Women's At-Large Stephanie Anisko 1 Swimming

Women's Track/Cross Country Michelle Carson 1

Women's Track/Cross Country Jamie Kryminski 2
2004 Men's Basketball Chris Hill 1 Guard

Softball Natalie Furrow 1 IF

Women's Basketball Liz Shimek 3

Women's Track/Cross Country Michelle Carson 1

Women's Track/Cross Country Jamie Krzyminski 2
2005 Football Chris Morris 2 Offensive Line

Football Drew Stanton 2 QB

Men's Basketball Chris Hill 1

Men's Track/Cross Country Nathan Egger 3

Women's Track/Cross Country Michelle Carson 2
2006 Men's Track/Cross Country Nathan Egger 3

Women's Basketball Liz Shimek 1
2007 Women's At-Large Kate Burdick 1 Crew
2008 Men's At-Large Jeff Lerg 1 Ice Hockey

Men's Basketball Drew Neitzel 2

Men's Soccer Doug DeMartin 1 F

Women's At-Large Kate Burdick 1 Crew
2009 Men's At-Large Jeff Lerg 1
2010 Baseball Brandon Eckerle 3 Baseball
2011 Baseball Brandon Eckerle 1 Outfield
2012 Track & Field Becca Buchholtz 2  
  Women's Soccer Laura Heyboer 1  
  Volleyball Jenilee Rathje 2  
  Football Mike Sadler 2  
2013 Football Max Bullough 1  
  Women's At Large Caroline Powers 2 Golf
  Volleyball Kristen Kelsay 3  
  Football Mike Sadler 1  
2014 Men's Soccer Ryan Keener 1  
  Cross Country/Track Caleb Rhynard 3  
  Football Mike Sadler 1  
2015 Men's At Large David Zoltowski 2 Swimming